+3
Życie w podróży 30 czerwca 2014 00:38
Więcej relacji na zyciewpodrozy.pl i fb.com/zyciewpodrozy

Osób uczestniczących w wyjeździe: 1

Koszty:

Pociąg Lublin-Katowice-Lublin 79 zł/os (InterRegio)
Nocleg- Hostel Katowice (ul.Andrzeja 19- idealna lokalizacja przy dworcu) – 30 zł/os
Bus Katowice-Lotnisko Pyrzowice- Katowice- ok 15 zł (KZK GOP)
Bilet Lotniczy Katowice- Tel Awiw (Ben Gurion Airport)- Katowice 202 zł/os
(wyłącznie bagaż podręczny do 10 kg)
Tel Awiw- Jeruzalem- Tel Awiw 70zł/os (Bus, pociąg)- (76 ILS)

Linia lotnicza: Wizz Air
Termin: 1-3.04.2014 r.
Nocleg: „Hostel Jerusalem”- Jaffa Street 44, Jerusalem (przez Booking.com)
Cena noclegu: 140 zł/2 noce/os (160 ILS)

Przykładowe ceny:
Falafel – od 6-15 ILS
Woda 0,5l – od 5 ILS
Humus danie – od 20 ILS
Tramwaj Jerozolimski- ok. 9 ILS
Sok pomarańczowy- świeżo wyciskany – od 5-20 ILS

Suma kosztów (bez wyżywienia) ok. 530 zł/os

Pomysł na Izrael pojawił się w mojej głowie o wiele wcześniej, ale coraz więcej dobrych ofert z Katowic ostatecznie zadecydował.
Pewnie wiele osób zapytałoby jaki jest sens jechać na niecałe 3 dni z Lublina przez Katowice do Tel Awiwu. Dla mnie nie był to żaden problem. Sama podróż a nie tylko cel daje mi dużo przyjemności

Wybrałem podróż pociągiem InterRegio z Lublina do Katowic 31.03.2014 r. za 19 zł w promocji. Wieczorem byłem już na miejscu i po szybkich zakupach- nocleg w hostelu, na prawdę idealnie położonym, tanim (30 zł) i dosyć komfortowym.
Następnego dnia przejazd z centrum Katowic- po poszukiwaniach najtaniej bo za ok 9 zł autobusem KZK GOP z przesiadką w Kamieniu- czas przejazdu ok 1,5 godziny.
Przylot o ok 20:30 czasu lokalnego i przejazd z lotniska Ben Guriona do Jerusalem Central Bus Station, busem żółto białym linii Nesher (ok 37 zł- 41 ILS). Jeśli Wasze miejsce noclegu jest znacznie oddalone od dworca autobusowego warto przemyśleć opcje nieco droższą z podwiezieniem pod wskazany konkretny adres – za ok 60 zł). Ja wybrałem opcje pieszą bo miałem tylko 20 minut do hostelu.
Hostel Jerusalem mieści się w centralnej części jednego z głównych deptaków – Jaffa Street, tuż obok kompleksu sklepowego Ben Yehuda Street.
Pokój 8 osobowy z łazienką ok. 70 zł/noc co jest najlepszą chyba opcją- jakość/ceny w tym regionie. Dostępny również WIFI bezpłatnie na terenie całego hostelu. Pościel, dostęp do 2 komputerów z internetem, proste śniadanie w cenie noclegu.

Wieczorny szybki spacer + pyszny falafel na dobranoc

Następny dzień zaczynam o ok. 8 rano, teraz już coraz bardziej rzuca się w oczy częsty widok typowych Żydów z kapeluszami, pejsami i ciemnym strojem oraz wszechobecnych żołnierzy, można by rzec nawet- nastolatków. Powszechna służba wojskowa w Izraelu jest obowiązkowa dla wszystkich izraelskich obywateli powyżej 18 roku życia. Mężczyźni służą trzy lata, a kobiety dwa lata. Zaczynam od zwiedzania starego miasta w dzielnicy chrześcijańskiej, przez Via Dolorosę (w dzielnicy muzułmańskiej) do cmentarza muzułmańskiego (tuż za Lwią bramą), przez Kościół Narodów u stóp Góry Oliwnej, okolice Cerkwi św. Marii Magdaleny, aż do cmentarza żydowskiego i miejsca z którego rozpościera się fantastyczna panorama na dużą część Jeruzalem, szczególnie wzgórza świątynnego.

Powrót przez okolice Ściany Płaczu ( warto odnaleźć tu punkt widokowy dokładnie na przeciwko ściany), aż do samego wzgórza świątynnego, jednego z największych obszarów sakralnych na świecie, znajdującego się obecnie na terenie części muzułmańskiej. W starożytności na jego terenie znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu. Obecnie na wzgórzu są święte dla muzułmanów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa (trzecie najświętsze miejsce islamu). W czasach biblijnych wzgórze nosiło nazwę Moria.

Jedyne wejście dla zwiedzających, niebędących muzułmanami, znajduje się od strony Bramy Gnojnej, po rampie po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Wejście możliwe jest tylko w określonych godzinach. Ja osobiście wchodziłem od 13:30.

Zwiedzanie starego miasta kończę na najmniejszym kwartale- ormiańskim, do którego udaje się na zewnątrz murów miejskich, przechodząc przez Bramę Dawida w której moim celem było zobaczyć Katedrę św. Jakuba (niestety jest otwarta dla zwiedzających tylko przez pół godziny dziennie).
W południowo-zachodniej części Starego Miasta znajduje się Wzgórze Syjon, gdzie w miejscu, w którym zgodnie z wiarą chrześcijańską Maria spędziła swoją ostatnią noc- ciekawe architektonicznie Opactwo Zaśnięcia Matki Boskiej.

Wieczorem powrót do hostelu. Kilkanaście kilometrów na nogach w wysokiej temperaturze powietrza daje się we znaki. Trzeba odpocząć na wieczór.

Następnego dnia wstaje rano i jadę z Central Bus Station busem nr. 405 za 19 ILS do Tal Awiwu jest to najtańsza opcja przejazdu. Po niecałej godzinie dojeżdżam do nowego centralnego dworca autobusowego w TLV. Budynki w obu tych miastach dworcowych są na prawdę ogromne. Piechotą udaje się do starożytnej Jaffy, co zajmuje mi ok. 40 minut. Starówka, choć mała, jest bardzo ładna. Co ważne rozpościera się z tej części fantastyczny widok panoramiczny na wybrzeże samego Tel Awiwu z niezwykłymi plażami ciągnącymi się tuz koło promenady kilometrami. Docieram obok muzeum Etzel House na plaże, na której spędzam kilka godzin, spalając się niemiłosiernie jak się później okaże. Wracam na lotnisko przez dworzec kolejowy HaShalom (16 ILS).

Kontrola bezpieczeństwa to oddzielny temat w Izraelu.
Na lotnisku Ben Guriona, jak radzą niektórzy należy być co najmniej 3 godziny przed odlotem i ja do tego się stosuję, choć mając bagaż podręczny. Ostatecznie całość odprawy zajmuje około godziny, choć jest to w moim przypadku dość nieprzyjemna godzina.

Dokładny wywiad prowadzony przez bardzo młodą dziewczynę, wydawać by się mogło nastolatkę skutkuje naklejką na paszporcie, 5/6 w skali oceny ryzyka zagrożenia dla bezpieczeństwa Izraela, którą miałem przyjemność otrzymać, a którą poprzedziła seria pytań. 3 pieczątki w paszporcie (jedyne), Tunezji, Maroka i Egiptu nie mogły skończyć się inaczej. Pojawiło się m.in. pytanie o to, jak miały na imię osoby z którymi podróżowałem do Maroka, gdzie w hostelu był przechowywany bagaż i oczywiście czy mam w nim broń. Z resztą postanowili to dokładnie sprawdzić. Ostatecznie skonfiskowali mi statyw bo okazało się ze zdaniem 18- letniej agentki bezpieczeństwa stanowi on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu Wykonano także badanie elementów bagażu na obecność narkotyków.

Ciekawe jest to że pociąg dojeżdża na terminal 1, z którego trzeba podjechać jeszcze shuttle busem do terminalu nr 3, tam odbywa się wspomniana kontrola, po jej przejściu zawozi nas wewnętrzną częścią lotniska bus ponownie na terminal nr 1 z którego odbywa się wylot. Przylot do Katowic o godzinie 00:30, nocleg na lotnisku a z samego rana, autobusem do Bytomia i z przesiadka w Katowicach wygodnie z pociągu do Lublina

To był krótki ale bardzo pozytywny wyjazd. Nie mogę się doczekać kolejnych. Za miesiąc już relacja z Wenecji, a niedługo dodatkowo krótki filmik z Izraela

CIEKAWOSTKI:

Izrael jest 14 razy mniejszy od Polski.

Izrael jest jednym z najbardziej wykształconych krajów na świecie z największą ilością inżynierów, naukowców i doktorów na mieszkańca.

Pod Ścianą Płaczu obowiązuje ściśle przestrzegana segregacja płciowa. Mężczyźni modlą się po lewej stronie, a kobiety po prawej.

Tel Awiw ma 14 km plaż. Plaża Jerozolimska niedaleko meczetu Hasan Bek jest podzielona na część męską i żeńską.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Turyści mogą skorzystać z trzech bezpłatnych pieszych wycieczek po Tel Awiwie z angielskojęzycznym przewodnikiem. O szczegóły należy pytać w wydziale turystyki Urzędu Miejskiego (tel. 03/5218214) albo w biurach informacji turystycznej.

Bardzo przydaje się aplikacja w telefonie, np. na androidzie z mapa offline Izraela. Ja osobiście korzystałem z Izrael Offline Map i bardzo ją sobie chwalę. Świetnie się sprawdzała w połączeniu z GPS’em choć zapewne zwykły Google Maps tez dałby rade offline

Świetny opis opcji dojazdu z lotniska Tel Awiw Ben Gurion do Central Bus Station w Jerozolimie w filmiku:

&list=PLnuxXwb91qg7fw0fGBrEa6IjqIQ9drPm5&index=9

Więcej relacji na zyciewpodrozy.pl i fb.com/zyciewpodrozy

Mikołaj

Dodaj Komentarz